Eagles News · Swimming/Diving Results from Monday


Monday December 3rd the Delta Boys & Girls Swimming & Diving Team Beat Hagerstown & Ft Recovery High Schools

The Delta boys dominated the competition Monday evening and the girl’s team won a nail biter against Ft Recovery and Hagerstown High Schools.  The girl’s team had to come from behind with 3 events left which they dominated to win the team competition against Ft Recovery High School.  It was a total team effort as the Delta boys and girls both extended their winning records to 4 wins and only one loss.  The Delta boys have only lost 2 dual meets in the past 5 years.  The next competition for the Delta swimmers and divers will be at Muncie Central High School Thursday December 6th.

 

Team Scores:

Delta High School Girls         62 pts

Hagerstown Girls                    40 pts

 

Delta High School  Girls        54 pts

Fort Recovery             Girls                47 pts

 

Delta High School Boys         75 pts

Hagerstown Boys                   22 pts

 

Delta High School                  77 pts

Fort Recovery Boys                19 pts

 

1st Place finishes for Delta Girls Team vs Hagerstown High School:

200 yd Medley Relay 2:08.66  – Hayden Armstrong, Jordan Tucker, Claire George, Graycen Neu

200 yd Freestyle – Hayden Armstrong  2:05.33

200 yd IM – Jordan Tucker  2:34.17

1 meter Diving – Graycen Neu  210.00

100 yd Butterfly – Claire George  1:13.75

100 yd Freestyle – Hayden Armstrong 57.32

200 yd Freestyle Relay – Jordan Tucker, Grace Hotmire, Graycen Neu, Hayden Armstrong 1:56.56

100 yd Breaststroke – Jordan Tucker 1:21.33

 

1st Place finishes for Delta Boys Team vs Hagerstown High School:

200 yd Medley Relay – Ryan VanPelt, Sam Arnold, Eli Arnold, Bradley Smith  1:51.81

200 yd Freestyle – Eli Arnold  2:02.49

200 yd IM Sam Arnold 2:21.314

50 yd Freestyle – Ryan VanPelt  24.16

1 meter Diving – Sam Bennett 309.40

100 yd Butterfly – Ryan VanPelt  1:00.55

100 yd Freestyle – Eli Arnold  55.83

500 yd Freestyle – Brady Samuels  5:04.79

200 yd Freestyle Relay  1:34.43  Brady Samuels, Sam Arnold, Brad Shue, Bradley Smith  1:39.99

100 yd Backstroke – Brady Samuels  57.00

100 yd Breaststroke – Sam Arnold  1:09.15

400 yd Freestyle Relay – Ryan VanPelt, Cody Brelage, Eli Arnold, Brady Samuels   3:48.57

 

1st Place finishes for Delta Girls Team vs Ft Recovery High School::

200 yd Freestyle – Hayden Armstrong  2:05.33

200 yd IM – Jordan Tucker  2:34.17

1 meter Diving – Graycen Neu  210.00

100 yd Butterfly – Claire George  1:13.75

100 yd Backstroke – Hailey Beaty  1:17. 54

100 yd Breaststroke – Jordan Tucker 1:21.33

 

1st Place finishes for Delta Boys Team vs Ft Recovery High School::

200 yd Medley Relay – Ryan VanPelt, Sam Arnold, Eli Arnold, Bradley Smith  1:51.81

200 yd Freestyle – Eli Arnold  2:02.49

200 yd IM Sam Arnold 2:21.314

50 yd Freestyle – Ryan VanPelt  24.16

1 meter Diving – Sam Bennett 309.40

100 yd Butterfly – Ryan VanPelt  1:00.55

100 yd Freestyle – Eli Arnold  55.83

500 yd Freestyle – Brady Samuels  5:04.79

200 yd Freestyle Relay  1:34.43  Brady Samuels, Sam Arnold, Brad Shue, Bradley Smith  1:39.99

100 yd Backstroke – Brady Samuels  57.00

100 yd Breaststroke – Sam Arnold  1:09.15

400 yd Freestyle Relay – Ryan VanPelt, Cody Brelage, Eli Arnold, Brady Samuels   3:48.57